top of page

AQUAVENT ( 2.500-50.000m3/h)

 

AQUAVENT NEM ALMA SANTRALİ SERİSİ TEMEL ÖZELLİKLERİ

-Havuz nem alma klima santralleri, kapalı yüzme havuzlarındaki nem miktarını belirli değerler arasında sınırlayan kombine cihazlardır. Nem alma fonksiyonunun yanı sıra havuz alanının ısıtılmasını da sağlar. 

-Havada asılı halde bulunan su molekülleri, soğuk ev aspiratörü yüzeyi ile temas ettiğinde, hızla çiğlenme noktasına ulaşır ve damlacıklar oluşturarak serpantin kanatçıklar boyunca aşağı doğru hareket eder ve drenaj odasında toplanır. Bu işlem sürekli olarak tekrarlandığı için hava nemden arındırılır.

 

-Sosyal tesisler içinde bulunan kapalı yüzme havuzlarında yüksek nem ve koku olmaması gerekir. Nem kontrolü yapılmayan kapalı havuzlarda yüksek   neme bağlı olarak küflenme olayları meydana gelir. Yüksek nem ve küf kokusu rahatlamak için gittiğimiz yerlerde bizlere ekstradan stres yapabilir. Ayrıca buharlaşmanın yoğun olduğu zamanlarda su içinde bulunan klor hidroklorik asit oluşumunu hızlandırır çelik metal ahşap ve betonarme yapı bileşenleri zarar görebilir.

 

-Binaların hızla çürümesine neden olabilir. Havuz nem alma santralleri hem bize rahat yaşayacak ortam sağlar hem de binaların ömrünü uzatıcı çözümler sunar.

-Kapalı yüzme havuzları, arşiv binalarında ve müzelerde havadaki nem oranını istenilen seviyede tutabilmek için tasarlanmış cihazlardır. Havaya karışan su buharı DX nem alma devresi kullanılarak yoğuşturulur. Havuz nem alma cihazına giren nemli hava kurutulmuş şekilde mahale gönderilir.

-Kapalı yüzme havuzlarında bol miktarda su kütlesi bulunur. Yüzülecek kadar gerekli sıcaklığa ısıtılmasından kaynaklı olarak yoğun bir buharlaşma olur. Su sportif amaçlı olarak kullanılan havuzlarda 24 C°ye kadar rehabilitasyon havuzlarında 26 C°ye kadar serbest havuzlarda 28 C°ye kadar ve çocuk havuzlarında 32 C° ye kadar ısıtılmaktadır. Yüksek su sıcaklığı yüksek buharlaşma demektir.

-Havadaki nem miktarı %75 i geçtiği zaman yapı bileşenleri olan metal ve betonarme yüzeylere zarar verir. Su buharı klor maddesiyle bileşik yaparak hidroklorik asit oluşturur. Hidroklorik asit metal yüzeyleri paslandırır betonarme yüzeyler de ise küf ve mantar oluşturur. Ayrıca yüksek nem miktarı insanlarda nefes darlığı kan dolaşımı yavaşlaması ve halsizlik şikayeti oluşturur.

-Havanın kalitesi düşer ve konfor şartları bozulur. Bu gibi olumsuz durumlardan korunmak için nem alma santralleri kullanılmaktadır.

NEM ALMA SANTRALİ

HUMIDYVENT SİSTEMLERİ

-Humidyvent sistemleri, evlerde ve ofislerde bulunan küçük ölçekli kapalı yüzme havuzlarında kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

-Ünite spot tip ünitelere göre daha verimli çalışmaktadır. Tavan arasına montajı yapıldığından fazla yer kaplamaz.

Hava kanalı ve havalandırmaya bağlantılı olarak üflemeli ve emişli parçalar kullanılmaktadır.

-Ayrıca %15 temiz hava alma imkanı vardır. Ünite tamamen tavan arasına gizlendiği için ses oluşturmaz.

-Kanal tipi nem alma ünitesinde R410 gazı ile çalışan döner kompresörler kullanılmaktadır. 

 

-Nem alma sisteminde yüksek ve alçak basınç anahtarları, alıcı kurutucu, genleşme valfi bulunur.

 

-Üç devirli direkt akuple fanlar kullanılmaktadır. Hava akış seti buna göre ortam nemine göre ayarlanır.

-Birbirinden bağımsız evaporatör ve kondenser serpantinleri mevcuttur.

-Evaporatör ve kondenser bataryaları bakır boru ve alüminyum palet olarak üretilmektedir. Bobin kanatçıkları korozyona karşı korumalıdır.

-Sıcaklık, hava ve nem akışını kontrol eden bir otomasyon sistemi mevcuttur. Automotion kartı IP65 koruma sınıfına sahiptir.

 

Nem alma santrali resim
genel özellik
bottom of page